بازار بورس هر کشوری، یک منبع درآمد برای افراد و همچنین سوخت اقتصاد آن کشور است. با این‌حال، فعالیت در این بازار به دانش تخصصی و فنی بالایی نیاز دارد و باید با مفاهیمی مانند بازارگردانی، نقدشوندگی یا دامنه نوسان آشنا باشید. در این مطلب نگاهی به تعریف صندوق‌ بازارگردانی می‌اندازیم و می‌گوییم چرا آرمان اندیش یک انتخاب مناسب برای آن‌ها است. پس تا انتها همراه ما باشید.

نقدشوندگی چیست(صندوق بازارگردانی)

ابتدا بهتر است با این مفهوم آشنا شوید. نقدشوندگی به سرعت به فروش رسیدن یک سهام یا دارایی اشاره می‌کند. بدون تردید هرچه افراد بیشتری یک سهم را بخرند یا بفروشند، نقدشوندگی آن نیز بیشتر است. این مفهوم را می‌توانیم به دارایی‌های دیگری مانند ارز، طلا و اوراق مشارکت نیز تعمیم دهیم که برای همگی سطح تقاضای بالایی وجود دارد و می‌توانید سریعا آن‌ها را نقد کنید.

اهمیت تشکیل صندوق‌ بازارگردانی

هدف از تاسیس این صندوق‌ها کم کردن حجم نوسانات بازار سرمایه و کنترل نقدشوندگی است. این صندوق‌ها سعی می‌کنند تعادل سهام را نگه دارند و جلوی افت قیمت شدید و تشکیل صف‌های خرید و فروش را بگیرند. از طرف دیگر با این کار، ارزش سهم‌ها به ارزش واقعی آن‌ها نزدیک خواهد شد، معاملات راحت‌تر و بدون دردسرتر انجام می‌شوند و قدرت نقدشوندگی سهام نیز بالا می‌روند. اما مهم‌ترین مزیت این صندوق‌ها جلوگیری از افت قیمت شدید و دستکاری قیمت‌ها در بازار است. سرمایه‌گذارن حقوقی، سرمایه این صندوق‌های بازارگردانی مانند آرمان اندیش را تامین می‌کنند و در واقع ستون و بنیاد این صندوق‌ها را تشکیل می‌دهد. با آن‌که سرمایه‌گذاران حقیقی قادر به سرمایه‌گذاری مستقیم در این صندوق‌ها نیستند اما فعالیت صندوق‌های بازارگردانی برای ایجاد تعادل در بازار، به‌ویژه تحت شرایط وخیم، بسیار حیاتی و مفید است. به‌همین علت فعالیت یک صندوق بازارگردانی برای تمامی اشخاص فعال در بورس، مزیت دارد. اگر چنین صندوق‌هایی فعالیت خود را به شکل درست، برپایه اصول و در مقایس مناسب انجام دهند، از تمامی نقدشوندگی سرمایه‌گذاران از نوسانات موقت در بازار معاملات محافظت خواهند کرد و امنیت سرمایه‌گذاری را بیشتر می‌کنند.

بازارگردان کیست

در تعریف بازارگردان باید به شخص یا نهاد معامله‌گری اشاره کنیم که برای نگهداری تعادل بین عرضه و تقاضای یک سهم، برای خرید یا فروش آن اقدام می‌کند. بازارگردان برای فعالیت باید مجوز لازم را داشته باشد و با هدف بالا بردن سطح نقدشوندگی سهام، به‌عنوان یک خریدار یا فروشنده (با توجه به شرایطی که بازار دارد) وارد معاملات شود.

وظایف بازارگردان

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که بازارگردان چه وظایفی دارد. موارد زیر چند نمونه از آن‌ها هستند:

 • کنترل مقدار عرضه و تقاضا در بازار بورس
 • تضمین نقدشوندگی اوراق بهادار
 • نگه داشتن قیمت اوراق بهادار در یک محدوده معین
 • مدیریت نقدیندگی و حفظ آن در معاملات بورس

با توجه به این‌که عمل بازگردانی در قبال عرضه و تقاضا شکل گرفته است و یک یا چند نهاد برای آن متعهد شدند، بنابراین باید منابع مالی هنگفتی داشته باشند. همچنین باید اشاره کنیم شکل‌گیری صندوق‌های بازارگردانی مانند آرمان اندیش در سطح جهانی هم نمونه‌های موفقی دارند و عملکرد خود را ثابت کردند.

مزایای صندوق بازارگردانی

با آن‌که اشخاص حقیقی قادر به افزودن سرمایه خود به یک صندوق بازارگردانی نیستند و در واقع سرمایه این صندوق‌ها را سرمایه‌گذاران حقوقی تامین می‌کنند، اما چنین صندوق‌هایی برای اشخاص حقیقی حاضر در بورس نیز مزایایی دارند. در یک نگاه کلی اگر صندوق‌های بازارگردانی فعالیت خود را صحیح انجام دهند، تمامی افراد فعال در بورس (بدون توجه به حقوقی یا حقیقی بودن آن‌ها) نفع می‌برند. چون چنین صندوقی محوریت عمل خود را روی نگه داشتن قیمت سهام گذاشته است. بنابراین اگر صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش مسئولیت بازارگردانی سهام شرکت شما و سایرین را به عهده بگیرد، آن را از نوسان‌های موقت بازار در امان نگه می‌دارد. پس مهم‌ترین نفعی که یک صندوق بازارگردانی برای تمام سرمایه‌گذاران دارد، تضمین نقدشوندگی سهام سرمایه‌گذاران خود است.

در فهرست زیر تعدادی دیگر از مزایای استفاده از صندوقی مانند آرمان اندیش را توضیح دادیم:

 • حفظ تعادل در بازار معاملات سهام و تامین امنیت کافی برای سرمایه‌گذاری
 • نزدیک کردن قیمت سهام به ارزش واقعی و ذاتی خود
 • از رخ دادن اتفاق ها یا اشتباهات منفعت طلبانه جلوگیری کند. به عبارتی دستکاری قیمت ها
 • جلوگیری از شکل‌گیری صف‌های انبوه برای فروش سهام یا خرید آن‌ها

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار حقوقی با استفاده از خدمات آرمان اندیش از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • کم شدن مقدار کارمزد
 •  و کم شدن محدودیت‌هایی که طبق اساسنامه برای اعتباردهی صندوق تعیین شده است.
 • کم کردن هزینه‌های مرتبط به انجام معاملات با درنظر گرفتن معافیت‌های مشخص‌شده
 • فراهم کردن ایستگاه معاملاتی برای بازارگردان‌ها

حالا که نقش بازارگردان و صندوق‌های مربوط به آن را متوجه شدید بهتر است شما را با چند اصطلاح مهم بورسی آشنا کنیم.

تعریف دامنه نوسان(صندوق بازارگردانی)

دامنه نوسان قیمت سهام بورس، به کمترین یا بیشترین قیمتی می‌گویند که قیمت طی یک یا چند جلسه رسمی معاملات بورس، می‌توان در آن دامنه نوسان کند. هدف از آن مدیریت نوسان و تغییرات قیمت سهم در یک محدوده مجاز، کم کردن تلاطم در بازار و ممانعت از تصمیم‌های هیجانی سهام‌داران است.

توقف معاملات نماد(صندوق بازارگردانی)

به‌عنوان یک فعال بورس ممکن است با محدودیتی به اسم توقف معاملات نماد برخورد کنید. این اتفاق ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد که توصیه می‌کنیم از آن‌ها باخبر باشید. ابتدا باید بدانید نمادها به‌طور کلی می‌توانند در 5 وضعیت گوناگون قرار داشته باشند:

 • مجاز
 • مجاز/ محفوظ
 • مجاز/ متوقف
 • ممنوع
 • ممنوع/ متوقف

حالا علت توقف معاملات نماد می‌تواند از بین موارد زیر باشد:

برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه

شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شدند هر سال این مجمع را برای بررسی صورت‌های مالی شرکت و بخش کردن سود بین سهامداران برگزار می‌کنند. 1 یا 2 روز پیش از برگزاری این مجمع، نماد متوقف یا غیرقابل معامله خواهد شد.

برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده

علت برگزاری این مجمع می‌تواند دلایلی از جمله کم یا زیاد شدن سرمایه باشد و 1 روز قبل از آن، معاملات نماد موردنظر متوقف خواهد شد.

نوسان بیشتر از 20 درصد قیمت

اگر 5 روز پشت سرهم، قیمت پایانی یک سهم از 20 درصد بیشتر نوسان (مثبت یا منفی) داشته باشد، معاملات آن نماد متوقف خواهد شد.

نوسان بیشتر از 50 درصد قیمت

اگر 15 روز متوالی، قیمت پایانی یک سهم از 50 درصد بیشتر نوسان (مثبت یا منفی) داشته باشد، معاملات آن نماد متوقف خواهد شد. لازم به ذکر است معاملات تمام اوراق بهادار مرتبط با آن نیز متوقف می‌شوند. سایر دلایل توقف معاملات نماد عبارت هستند از:

 • افشای اطلاعات مهم و محرمانه
 • رعایت نکردن الزامات قانونی از سوی نماد مربوطه

سخن نهایی

نقش بازارگردان‌ها در هر بازاری از جمله بورس بسیار مهم است. به‌همین علت یک صندوق اختصاصی بازارگردانی مانند آرمان اندیش برای حفظ سلامت این بازار شکل گرفتند و با افت شدید قیمت یک سهم و دستکاری‌های مختلف مقابله می‌کنند. در مطلب بالا مزایای استفاده از چنین صندوقی را به شما توضیح دادیم تا با اطمینان بیشتر آینده سهام شرکت خود را به آن بسپارید و نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنید.    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *