تابه‌حال به این فکر افتاده‌اید که برای محافظت از ارزش سرمایه‌تان در مقابل تورم آن را از بانک خارج کرده و به شخصی که مدیریت سرمایه و اقتصاد می‌داند بسپارید؟ و در عوض سودی که به شما می‌دهد مبلغی را به وی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید؟ ولی آیا او قابل‌اعتماد است؟ چه تضمینی می‌توانید به شما بدهد؟ آیا دانش او کافی است؟

حال اگر به شما بگوییم که نهاد مالی به نام سبدگردان وجود دارد که مورد تأیید و تحت نظارت مستقیم سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و متشکل از افراد تحصیل‌کرده و آگاه به بازار است که به‌صورت تخصصی کار مدیریت سرمایه و سبدگردانی را در بستر بازار سرمایه انجام می‌دهند. نظرتان چیست؟

سبدگردانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

افراد خبره در حوزه سرمایه‌گذاری، طبق ویژگی‌های شخصیتی و شرایط مالی شما، برایتان یک سبد متشکل از انواع سهام (پرتفوی) تشکیل می‌دهند که به آن سبدگردانی و یا سرویس مدیریت پرتفوی می‌گویند.

پس از تشکیل سبد متناسب با روند بازار و اطلاعات منتشرشده و تغییرات شرایط اقتصادی، سیاسی، قیمت ارز و تورم، سبد شما مدیریت و بهینه‌سازی می‌شود تا به سوددهی و افزایش ارزش سبد برسد.

سبدگردان کیست؟

سبدگردان یک شخص حقوقی است که طبق قراردادی توسط سرمایه‌گذار موظف می‌گردد امور مدیریت سرمایه شخص سرمایه‌گذار را طبق چهارچوب‌های مشخص انجام دهد.

فرآیند سبد گردانی در آرمان آتی، بر مبنای شاخص‌های متنوعی چون سطح ریسک‌پذیری، انتظار میزان بازدهی و میزان سرمایه مشتریان، با بهره‌گیری از توان تحلیلی و مدیریت علمی مجموعه صورت می‌پذیرد. مدیریت سبد در آرمان آتی، از مکانیزم منحصر به فردی پیروی می‌کند و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، بر اساس اتخاذ تصمیمات مدیر یا مدیران سبد، تحت نظارت کمیته سرمایه‌گذاری متشکل از اعضای واحد مدیریت دارایی شرکت و برخی از فعالین خوش‌نام بازار سرمایه ایران تنظیم می‌گردد.

چگونه به سبدگردان اعتماد کنیم؟

همان‌طور که شما سرمایه خود را به یک بانک گمنام و نامعتبر نمی‌سپارید، قاعدتاً در مورد انتخاب سبدگردانی هم باید به دنبال یک نهاد مالی معتبر و قابل‌اعتماد بگردید.

احراز هویت و تأیید اعتبار یک نهاد مالی به لطف موتورهای جست‌وجو چندان کار دشواری نیست، کافی است به سایت کدال و یا سایت سازمان بورس مراجعه کرده و لیست سبد گردان‌ها و یا نهادهای مالی دارای مجوز سبدگردانی را بررسی نمایید.

می‌توانید لیست مجوزهای آرمان آتی را در سایت معتبر کدال در این لینک مشاهده نمایید.

فرایند دریافت خدمت سبدگردانی

خدمت سبدگردانی اختصاصی ازجمله خدماتی است که نیازمند مشاوره حضوری و سنجش ریسک‌پذیری و همچنین یک قرارداد بین سبدگردان و سرمایه‌گذار است.

لذا باید در نظر داشته باشید که همان‌طور که برای انجام برخی امور بانکی چاره‌ای جز مراجعه حضوری نداریم برای برخی امور سرمایه‌گذاری نیز باید حضوراً مراجعه کنیم. لذا یک روز را مشخص نموده و برای مراجعه به شرکت هماهنگ نمایید.

خلاصه مراحل به شرح ذیل است:

1 مشاوره اختصاصی سبدگردانی

2 ارزیابی مالی و ریسک‌پذیری

3 ارائه استراتژی سرمایه‌گذاری طبق نتایج

4 امضا و تکمیل قرارداد

5 دریافت کد سبدگردانی اختصاصی

6 دریافت حساب کاربری مشاهده عملکرد روزانه سبد

تشکیل این نوع سبد، با تکمیل فرم ارزیابی ریسک مشتریان و آنالیز جامع میزان ریسک‌پذیری اشخاص حقیقی توسط کارشناسان شرکت آغاز می‌گردد و پس از آگاه نمودن مشتریان از نتایج استخراجی فرم مذکور و همچنین با در نظر گرفتن شرایط کلان اقتصاد و بازار سرمایه، به بررسی جزءبه‌جزء بخش‌های قرارداد تنظیمی و برطرف نمودن همه عوامل مبهم از دید مشتریان پرداخته می‌شود. در صورت عقد قرارداد،“آرمان آتی“ با اعطای امتیازاتی نظیر ارسال گزارش‌های وضعیت سبد، ارسال بولتن‌های خبری -تحلیلی روزانه، دسترسی به برخی سرویس‌های وب‌سایت آرمان آتی و غیره، زمینه خدمات‌رسانی‌های بیشتر را فراهم می‌سازد.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در سبدگردان آرمان آتی؟

برخلاف سیاست‌های برخی نهادهای مالی که اعتقاد دارند سرمایه‌گذاران برای استفاده از خدمت سبدگردانی اختصاصی حتماً باید بالای ده میلیارد ریال سرمایه اولیه داشته باشند. آرمان آتی بر این باور است که نباید حق انتخاب را از مشتریان با تعیین حداقل‌های این‌چنینی، نباید حق انتخاب را از مشتریان گرفت. لذا حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در آرمان آتی تنها یک میلیارد ریال است.

کارمزد سبدگردانی

کارمزد سبدگردانی آرمان آتی از دو بخش تشکیل می‌شود:

۱. ثابت: 2% درصد از میانگین ارزش سبد که در طول مدت قرارداد به صورت روزانه محاسبه شده و توسط شرکت سبدگردان در انتهای قرارداد دریافت میگردید.

۲. مبتنی بر عملکرد: این کارمزد به صورتی تدوین شده که منافع شرکت سبدگردان و سرمایه‌گذار در یک راستا تعریف می‌شود. بدین صورت که تا سقف نرخ سود بدون ریسک کارمزدی دریافت نمی‌شود و بیش از آن مقدار، کارمزد مبتنی بر عملکرد ۲۰% است.

البته کارمزد مبتنی بر عملکرد بر اساس مقدار سرمایه و شرایط شخص سرمایه گذار قابل مذاکره خواهد بود.

منابع و وبسایتها

اطلاعات با ۴ ویژگی «معتبر، جامع، به‌روز و مرتبط» نقش بسیار مهمی در موفقیت در بازار سرمایه دارد. شرکت سبدگردان آرمان آتی از منابع مختلفی اطلاعات خود را کسب نموده و پس از بررسی، مبنای کار خود قرار می‌دهد. مهمترین این منابع عبارتند از

شبکه کدال: مرجع انتشار گزارشات مالی شرکت های حاضر در بازار سرمایه www.codal.ir

بورس اوراق بهادار: مرجع آمار معاملات سهام و آتی‌

پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران www.sena.ir

گمرک جمهوری اسلامی ایران www.irica.gov.ir

مرکز آمار ایران www.amar.org.ir

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران www.cbi.ir

سایت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس

سایت‌های بورس‌های جهانی

سایت‌های معتبر اطلاع‌رسانی مانند www.bloomberg.com

www.irbourse.ir

سازمان بورس: مرجع قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بازار سرمایه www.seo.ir

بورس کالای ایران: مرجع آمار معاملات کالاها و آتی‌های مبتنی بر کالا www.ime.co.ir

فرابورس ایران: مرجع آمار معاملات سهام در بازار فرابورس www.irfarabourse.ir

موارد سرمایه گذاری

طی ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۰۳۸ سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سبدگردان آرمان آتی انواع اوراق بهادار یا دارایی‌های سرمایه‌ای را که برای مشتری سودمند بوده و مطابق با اهداف و منافع مالی، اصول و محدودیت‌های مربوط به هر مشتری باشد، در سبدهای اختصاصی تحت مدیریت خود قرار خواهد داد؛ مشروط به اینکه موارد مذکور در قرارداد سبدگردانی یا پیوست‌های آن به تفکیک به شرح ذیل قید شده باشد:

۱- اوراق بهادار قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران به استثنای اوراق مشتقه، به شرط ذکر بازارهای موردنظر

۲- اوراق بهادار قابل معامله در فرابورس ایران به استثنای اوراق مشتقه، به شرط ذکر بازارهای موردنظر

۳- واحد‌های سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز از بورس

۴- قراردادهای آتی قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران

۵- قراردادهای آتی قابل معامله در فرابورس ایران

۶- اختیار معامله قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران

۷- اختیار معامله قابل معامله در فرابورس ایران

۸- اوراق بهادار ناشران ایرانی (اعم از دولتی و غیردولتی) که در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران پذیرفته نشده‌اند

۹- انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی به شرط ذکر ارزی یا ریالی بودن آن

۱۰- حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی مبتنی بر قیمت کالا (نظیر حساب سپرده سرمایه‌گذاری مبتنی بر قیمت طلا)


چگونگی کسب بازدهی

از طریق خدمت سبدگردانی می‌توانید به دو روش کسب بازدهی کنید، اول از طریق اختلاف قیمت خریدوفروش سهم‌هایی تحت مدیریت سبدگردان و همچنین از طریق سودهای نقدی شرکت درصورتی‌که زمان مجمع تقسیم سود همچنان سهام‌دار باشد.


چگونگی محاسبه بازدهی سبد اختصاصی و بازدهی سبدگردان

به‌منظور ارائهٔ روشی که بتوان از طریق آن بازدهی سبدهای اختصاصی و همچنین عملکرد سبدگردان را ارزیابی نمود، از دو فرمول شناخته‌شده جهانی تحت عناوین (الف) نرخ بازدهی پول وزنی (MWRR) و (ب) نرخ بازدهی زمان وزنی (TWRR)، استفاده می‌شود که در این پیوست چگونگی محاسبهٔ این دو روش تشریح می‌شود. نرخ بازدهی پول وزنی (MWRR) برای هر سبد اختصاصی محاسبه می‌شود و به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا بیانگر بازدهی هر سبد اختصاصی تحت مدیریت سبدگردان باشد. نرخ بازدهی زمان وزنی (TWRR بیانگر بازدهی کل تمامی دارایی‌های تحت مدیریت سبدگردان است و نشان می‌دهد که سبدگردان به‌طور متوسط تا چه حد در مدیریت سبدهای اختصاصی تحت مدیریت خود، موفق به کسب بازدهی برای سرمایه‌گذاران شده است. به‌عبارت‌دیگر سرمایه‌گذاران با توجه به بازدهی سبدگردان، می‌توانند عملکرد سبدگردان را ارزیابی نموده و در مورد سپردن مدیریت دارایی خود به سبدگردان تصمیم‌گیری کنند. سبدگردان، بازدهی سبد اختصاصی را به صاحب سبد (سرمایه‌گذار) مربوطه گزارش می‌کند، درحالی‌که موظف است بازدهی سبدگردان را جهت اطلاع عموم در تارنمای خود منتشر کند.


گزارش ذینفعان در واحد سبدگردانی شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی

با توجه به الزامات تعیین‌شده در ماده ۲۷ دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ارائه گزارش ادواری در مورد ذینفعان که در راستای اعمال نظارت بر فعالیت سبدگردان و کنترل تضاد منافع احتمالی بین سبدگردان و سرمایه‌گذاران مصوب گشته است، واحد سبدگردانی شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی گزارش خود را به‌صورت دوره‌ای بر اساس ماده مذکور و در جهت اعتمادسازی و رضایت‌مندی ذینفعان پس از شروع به کار شرکت ارائه خواهد نمود. ماده مذکور به‌صورت تفصیلی در ذیل ارائه‌شده است؛ ماده ۲۷ دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان


سبد گردانی اختصاصی _ اشخاص حقوقی

با بهره‌گیری از این نوع سبد، نهادهای مالی و شرکت‌های حقوقی، بدون از دست دادن تمرکز بر فعالیت‌های عملیاتی و همچنین با استفاده از تخصص و توان مدیریت حرفه‌ای شرکت‌های سبدگردان، سرمایه‌گذاری‌های سودآوری در بازار سرمایه خواهند داشت.

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی نیز در سال‌های اخیر و به‌واسطه اتکا بر کادر مجرب تحلیلی خود، خدمات گسترده‌ای درزمینهٔ اصلاح ساختار و بهینه‌سازی دارایی‌های سبدهای ناکارآمد مشتریان حقوقی خود ارائه داده و توانسته با دستیابی به بازده مناسب در این سبدها، موجبات جذب و رضایت‌مندی طیف وسیعی از مشتریان حقوقی گردد.

سبد گردانی اختصاصی _ اشخاص حقیقی

از این طریق، اشخاص حقیقی پرمشغله و فاقد مهارت‌های تخصصی سرمایه‌گذاری، فرصت حضور در بازار را خواهند یافت و سرمایه‌گذاری‌های موردنظر خود را در بازار به انجام می‌رسانند. ارزش این خدمات زمانی مشخص خواهد شد که چارچوب سرمایه‌گذاری سبدها، متناسب با نیازها و خواسته‌های مشتریان تنظیم گردد.

تشکیل این نوع سبد، با تکمیل فرم ارزیابی ریسک مشتریان و آنالیز جامع میزان ریسک‌پذیری اشخاص حقیقی توسط کارشناسان شرکت آغاز می‌گردد و پس از آگاه نمودن مشتریان از نتایج استخراجی فرم مذکور و همچنین با در نظر گرفتن شرایط کلان اقتصاد و بازار سرمایه، به بررسی جزءبه‌جزء بخش‌های قرارداد تنظیمی و برطرف نمودن همه عوامل مبهم از دید مشتریان پرداخته می‌شود. در صورت عقد قرارداد،“آرمان آتی“ با اعطای امتیازاتی نظیر ارسال گزارش‌های وضعیت سبد، ارسال بولتن‌های خبری- تحلیلی روزانه، دسترسی به برخی سرویس‌های وب‌سایت آرمان آتی و غیره، زمینه خدمات‌رسانی‌های بیشتر را فراهم می‌سازد.


امین سبد

نام شخصیت حقوقی : حسابرسی هوشمند ممیز

نوع شخصیت حقوقی : موسسه

شماره ثبت : 11021

اداره کل : اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران

واحد ثبتی : اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران


مدیران سرمایه گذاری

مدیر سبد

محمد صادق زرین نعل

تحصیلات : دکتری

شرح وظایف : تصمیم‌گیری در زمینه خرید ،فروش و نگه داری اوراق بهادار، پی گیری اجرای تصمیمات ، تهیه گزارش های لازم از سبد اختصاصی و عملکرد آن

مدارک
 • اصول مقدماتی اوراق بهادار
 • مدیریت سبد اوراق بهادار
 • تحلیل گری بازار سرمایه
 • کارشناس عرضه و پذیرش
 • معامله گر قرارداد آتی
 • معامله گر اوراق تأمین مالی
 • معامله گری بورس کالا
 • معامله گری مشتقه
 • مدیریت نهادهای مالی

تحلیل گر

گلنوش پورمحمدی

تحصیلات : کارشناسی

شرح وظایف :تحلیل اطلاعات اقتصادی، صنایع، شرکت ها، بازار اوراق بهادار و تهیه ی گزارش های لازم

مدارک
 • اصول مقدماتی اوراق بهادار
 • تحلیل گری بازار سرمایه

نیاز به مشاوره دارید؟

021-91006580