اگر سرمایه‌ای در اختیار دارید و می‌خواهید آن را وارد بازار بورس کنید، حتما مشکلی به اسم کلاهبرداری در سبدگردانی را شنیده‌اید. تجربه تلخی که حتی شما را از اعتماد به شرکت‌های فعال در این زمینه می‌ترساند. اما آیا امکان آن وجود دارد؟ در یک نمای کلی بله. چون شرکت‌ها می‌توانند بیشتر از مقداری که در قرارداد ذکر کرده‌اند، سود دریافت کنند که خود این موضوع مصداقی برای کلاهبرداری است. گرچه باید دقت کنید سبدگردانی در کشور ما عملی قانونی است که یک فرد آن را انجام نمی‌دهد. به‌عبارت دیگر شرکت‌های معتبر برای انجام آن مجوز می‌گیرند. در ادامه این مطلب تا انتها همراه ما باشید تا احتمال کلاهبرداری در سبدگردانی را با یکدیگر بررسی کنیم.

تعریف سبدگردانی

ابتدا بهتر است برای درک این موضوع، روش سبدگردانی را برای شما توضیح دهیم. یعنی باید دیدگاهی دقیق نسبت به آن داشته باشید تا بتوانید تا حدی جلوی کلاهبرداری در این زمینه را بگیرید. سبدگردانی به عمل نظارت و انتخاب مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها می‌گویند که با نگاه به ریسک و هدف بلند مدت یک مشتری انتخاب شدند. یک سبدگردان در واقع نقش خرید و فروش سهام را به جای مشتری به عهده می‌گیرد. اما چرا باید از این افراد کمک بگیرید؟ جواب ساده است. چون آن‌ها دانش و تخصص لازم در مورد بازار بورس را دارند. همچنین باید بگوییم این کار آن‌ها بدون مزد نیست و به ازای انجام چنین خدماتی، هزینه صورتحساب و کارمزد را دریافت می‌کنند. پس اولین گامی که باید برای جلوگیری کلاهبرداری در سبدگردانی بگیرید، اعتماد به یک شرکت معتبر مانند آرمان آتی است که همان ابتدا شما را در جریان تمام مسائل بگذارد.

آیا با سبدگردانی می‌توان کلاهبرداری کرد؟

همان‌طور که گفتیم، شرکت‌ها و افراد گوناگونی به‌شکل رسمی و غیررسمی در این زمینه فعالیت دارند. مشتری و شرکت سبدگردان قراردادی امضا می‌کنند که در آن سود دریافتی توسط سبدگردان به‌صورت تخمینی ذکر خواهد شد. این تخمین براساس نوع سهام و تجربه هر شرکتی متفاوتی است. اما در این بین برخی افراد که فعالیت غیرقانونی در زمینه کلاهبرداری دارند، سود بیشتری از سرمایه‌گذار دریافت می‌کنند یا حتی در بعضی مواقع مقدار ضرر پرداختی را کمتر در نظر می‌گیرند. بدون تردید چنین کاری کلاهبرداری است. گرچه موسساتی مانند آرمان آتی که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دارند، به‌حدی معتبر هستند که مشتری می‌تواند با چشم بسته نیز به آن‌ها اعتماد کند. از طرف دیگر اگر وارد بازار بورس شدید، توصیه می‌کنیم اطلاعات مهم خود مانند کد بورسی و دیگر اطلاعات را فاش نکنید. مگر این‌که، قرارداد رسمی و معتبری بین شما و موسسه مورد نظر و علاوه بر آن یک شخص امین، امضاء شود. همچنین دقت کنید سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز لازم را تنها به افراد حقوقی و تعداد محدودی از کارگزارانی که بتوانند شایستگی شرایط خود را ثابت کنند، خواهد داد. توصیه می‌کنیم زمان عقد قرارداد و جلوگیری از کلاهبرداری، اطلاعاتی مانند نام کاربری و رمز عبور را به همراه کد اختصاصی سبدگردانی بخواهید و توجه کنید که شماره حساب به نام خود شما باشد.

معرفی امین سبدگردان

دومین گامی که می‌توانید برای جلوگیری از کلاهبرداری در سبدگردانی بردارید، حضور یک امین سبدگردانی است. شاید وظیفه او را بپرسید. یک فرد امین، فردی حقوقی است که بر فعالیت‌های سبدگردانی نظارت می‌کند. برای انتخاب این شخص باید حتما قراردادی بنویسید، وگرنه نمی‌توان وظیفه سبدگردانی را به عهده شخص دیگری قرار داد. پس برای جلوگیری از اتلاف سرمایه خود، حتما یک قرارداد رسمی با سازمان یا حتی اشخاص ببندید تا مشکلات محتمل در آینده شکل نگیرند.

نحوه گرفتن مجوز سبدگردانی

آگاهی از مراحل گرفتن مجوز سبدگردانی کمک می‌کند تا بتوانید به یک شرکت معتبر در این زمینه مانند آرمان آتی بیشتر اعتماد کنید. یک موسسه متقاضی فعالیت در این زمینه باید مدارک زیر را ارائه دهد:

  • تکمیل فرم تقاضا برای تبدیل شرکت به یک موسسه سبدگردان
  • فرستادن تصویر مدارک مربوط به ثبت شرکت متقاضی در مرجع قانونی ثبت شرکت‌ها که همچنین باید آگهی تاسیس شرکت را در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور در بر داشته باشد.
  • اساسنامه شرکت متقاضی

از طرفی در زمان فرستادن اساسنامه باید به موارد زیر دقت کند:

  • اسامی آخرین مدیران شرکت و صاحبان امضای مجاز را باید در تصویر آگهی مورد نظر ذکر کرده و اختیارهای آن‌ها را نیز تا حدی مشخص کند.
  • فرستادن صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت طی 3 سال اخیر که حسابرس هم در مورد آن اظهار عقیده کرده باشد.
  • ارائه طرح تجاری که شامل نکات مهمی شود از جمله استراتژی‌ها، اهداف، طرح‌های شرکت برای 3 سال آینده بعد از تبدیل شرکت
  • ارائه ترازنامه و صورت سود و زیان تخمین‌زده شده در یک سال آینده پس از تبدیل شرکت
  • تکمیل پرسشنامه که در آن جایگاه‌های مدیریتی شرکت بعد از تبدیل به شرکت سبدگردان، براساس دستورالعمل‌ها و توسط مدیران نهادهای مالی مورد تایید قرار خواهد گرفت.

آیا سبدگردانی جرم است

خیلی کوتاه در مورد پاسخ این سوال باید بگوییم خیر. گرچه اگر شرکتی بدون مجوزهای مربوطه چنین کاری را انجام دهد و بخواهد مشتریان احتمالی خود را گول بزند، طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

سایر انواع کلاهبرداری‌های بازار بورس

حالا که متوجه شدید کلاهبرداری در سبدگردانی با اعتماد به شرکت معتبری مانند آرمان آتی امکان‌پذیر نیست، توصیه می‌کنیم انواع دیگر کلاهبرداری‌های بازار بورس را بشناسید. چون باعث شدند برخی افراد بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست بدهند.

انجام کلاهبرداری در پلتفرم‌های اجتماعی

از جمله مرسوم‌ترین راه‌های کلاهبرداری در سبدگردانی، سوءاستفاده از پلتفرم‌های اجتماعی است. شبکه‌هایی که امروزه نقش پررنگی در زندگی افراد دارند و سودجویان زیادی سعی می‌کنند با آگاهی دادن از سیگنال‌های اشتباه و فریب سرمایه‌گذاران، کلاهبرداری کنند. آن‌ها ممکن است حتی تلاش کنند تا اطلاعات محرمانه شما را به‌دست آورند. پس توصیه می‌کنیم زیاد به تبلیغات پخش شده در این رسانه‌ها اعتماد نکنید.

ساخت حساب و کلاهبرداری

شرکت‌های معتبر باید سبدگردانی را انجام دهند. اما در بیشتر اوقات، تعداد زیادی از شرکت‌های غیررسمی که مجوز نیز ندارند، اطلاعات نادرستی را می‌سازند و پخش می‌کنند تا سرمایه‌گذاران جذب آن‌ها شوند. قدم بعدی آن‌ها دریافت اطلاعات سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری است. بنابراین بهترین راه فرار از فریب آن‌ها، اعتماد به یک شرکت معتبر سبدگردان است که مجوز لازم برای این کار را دارد.

استفاده از اطلاعات برای کلاهبرداری

یک نوع دیگر کلاهبرداری در سبدگردانی استفاده از اطلاعات فاش شده است. کارگزاری‌های بورس اطلاعات جامعی از تمام سفارش‌های این بازار دارند و پس از افزایش مقدار خرید یک سهام می‌توانند بالا رفتن قیمت آن را نیز پیش‌بینی کنند. اگر یک شرکت کارگزار معتبر و رسمی نباشد، در چنین لحظه‌ای می‌تواند سهام را بخرد و پس از فروش، سود قابل توجهی را به جیب بزند. به‌همین علت است که سازمان بورس و اوراق بهادار در واگذاری امتیاز سبدگردانی به شرکت‌ها توجه زیادی می‌کند.

سخن نهایی

کلاهبرداری در سبدگردانی بدون شک امکان‌پذیر است و در بالا راه‌هایی را که افراد یا شرکت‌های غیررسمی برای آن اقدام می‌کنند، توضیح دادیم. اما شما می‌توانید سرمایه خود را با اعتماد به یک سبدگردان معتبر مانند آرمان آتی در امان نگه دارید و با عقد قرارداد جلوی تمام مشکلات احتمالی را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *